Porezi na kriptovalutne derivate u Srbiji: Šta su i kako ih platiti [2025.]
Sve što trebate znati o oporezivanju kripto aktiva i kriptovalutnih derivata i postupku plaćanja poreza u Republici Srbiji


Ažurirano 20 mart, 2025.

Sadržaj
Šta su kriptovalutni derivati?
Poreska regulativa za kripto derivate u Srbiji
Ko mora da plati porez na kripto?
Oporezivanje pravnih lica
Show More
Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što ne omogućava kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i ne treba ih smatrati savetima.
U svetu digitalne ekonomije, kripto aktive su postale sve popularnije, a sa njima i derivati povezani sa ovim relativno novim sredstvom trgovine. U Srbiji, kao i u mnogim zemljama, kripto porez (crypto tax) je tema koja izaziva veliku pažnju, posebno među onima koji se bave online trgovinom i investicijama u digitalne valute.
U ovom blogu ćemo istražiti više o porezu na kriptovalutne derivate i aktive i kako možete pravilno izvršiti plaćanje poreza na kripto u Srbiji.
» Evo šta treba znati pre nego što krenete sa ulaganjem u kripto derivate
Šta su kriptovalutni derivati?
Kriptovalutni derivati su finansijski instrumenti koji omogućavaju trgovcima i investitorima da spekulišu o promeni cena kriptovaluta, a da ne moraju direktno posedovati osnovnu kriptovalutu. Oni uključuju proizvode kao što su fjučersi (futures contract), opcije (options contract) i ugovori za razliku (CFD). Povećanjem popularnosti trgovanja derivatima na kriptovalute, regulatori u mnogim zemljama, uključujući Srbiju, počeli su pažljivije pratiti i regulisati ove aktivnosti.
» Saznajte kako da počnete da trgujete derivatima kriptovaluta
Poreska regulativa za kripto derivate u Srbiji
Porez na kriptovalutne derivate u Srbiji se primenjuje kao porez na kapitalnu dobit jer se kriptovalutni derivati regulišu kao digitalna imovina, a ne valuta. Ovo znači da se porez plaća isključivo prilikom prodaje kripto derivata i aktiva — kupovina kripto aktiva i držanje u vlasništvu se ne oporezuju.
Prema Zakonu o porezu na dohodak građana, fizička lica koja ostvare dobit od prodaje kripto aktiva u Srbiji, uključujući kripto derivate, moraju platiti porez. Stopa poreza na kapitalne dobitke u Srbiji trenutno iznosi 15%.
Stopa oporezivanja je 15% na razliku između cene kriptovalutnih derivata u momentu kada ste ih stekli, tj kupili, i cene u momentu prodaje. Na primer, ako ste kupili ADA u vrednosti od 300 eura, i kasnije prodali tu istu količinu za 500, porez plaćate 15% odnosno 30 evra* na zarađenih 200.
*Za devize se gleda srednji kurs Narodne banke Srbije (NBS) na dan kupovine i prodaje i računa nabavna i prodajna cena u dinarima.
U slučaju da su kripto aktive bile poklon, plaća se i porez na poklon, u vrednosti od 2.5%. Ako nemate dokaz o nabavnoj ceni, morate na ceo iznos da platite 15%.
Fizička lica imaju rok od 120 dana za podnošenje prijave.
Ko mora da plati porez na kripto?
Svaki rezident Republike Srbije koji prilikom prodaje kripto aktiva ostvari pozitivnu razliku u odnosu na nabavnu cenu dužan je da plati porez na kripto. Termin rezidenta Srbije zakonom je definisan kao lice koje:
1) ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa na teritoriji Srbije, ili
2) boravi 183 ili više dana u 12 meseci (neprekidno ili sa prekidima) na teritoriji Srbije, koji počinje ili završava se u odnosnoj poreskoj godini.
» Otkrijte da li postoji srpska kripto aktiva i njeni derivati
Oporezivanje pravnih lica
Pravna lica takođe plaćaju 15% poreza na kapitalnu dobit od prodaje kripto aktiva, ali mogu biti oslobođena poreza ako dobit ulože u srpska preduzeća ili investicione fondove, ili ako imaju dozvolu za pružanje usluga vezanih za digitalnu imovinu.
Pravna lica koja trguju kripto aktivima i derivatima kriptovaluta ali i koja se bave rudarenjem ne plaćaju PDV na prodaju, ali takođe nemaju pravo da odbijaju PDV plaćen dobavljačima.
Pravna lica prijavljuju porez na kraju poslovne godine.
» Učite iz iskustva uspešnih kripto trgovaca
Poreske olakšice za kripto
- Ako prodate kriptoaktiv po ceni nižoj od one po kojoj ste ga kupili, ostvarujete kapitalni gubitak. Taj gubitak možete iskoristiti kasnije za smanjenje poreza kad prodate drugi kripto aktiv sa dobitkom, smanjujući iznos poreza na kapitalnu dobit.
- Ako posedujete kripto-aktiv duže od 10 godina pre nego što ga prodate, ne morate plaćati porez na kapitalnu dobit.
- Ako zaradu od kripto prodaje uložite u kapital kompanije ili investicioni fond u Srbiji u roku od 90 dana, porez na dobit se smanjuje za 50%. Ako uložite sredstva u roku od 12 meseci, možete dobiti povrat 50% plaćenog poreza.
» Saznajte gde treba čuvati kriptovalutne derivate
Porez na kripto rudarenje
U Srbiji se porez na rudarenje kriptoaktiva (crypto mining) ne plaća na celu prodajnu cenu, već samo na razliku između prodajne cene i troškova koji su nastali tokom rudarenja, npr. nabavka opreme, potrošnja električne energije i drugi slični izdaci povezani sa samim procesom rudarenja. Na ostvareni prihod, posle odbijanja tih troškova, plaća se porez od 15%.
Da biste ostvarili ovo poresko olakšanje, morate imati dokaze (račune, fakture) o tim troškovima. Ukoliko ne obezbedite dokaze za te troškove, porez se plaća na celokupnu prodajnu cenu kriptoaktiva.
» Saznajte da li je rudarenje ethereuma i dalje moguće
Da li je rudarenje bitcoina legalno u Srbiji?
Da, rudarenje bitcoina (bitcoin mining) jeste legalno u Republici Srbiji, i potvrđeno je članom 6 stava 2 Zakona o digitalnoj imovini, i oporezivo je po Zakonu o porezu na dohodak građana i Zakonu o porezu na dobit pravnih lica.
» Otkrijte kakva budućnost čeka bitkoin
Kako platiti porez na kripto u Srbiji
Za prijavu poreza na kripto aktive i kriptovalutne derivate morate da ispunite PPDG-3R obrazac. Uz njega bi trebalo da priložite dokaze o nabavnoj i prodajnoj ceni, koji mogu biti izvodi sa računa prijema i plaćanja, izveštaj sa kripto-menjačnice, ili izveštaj sa platforme na kojoj ste vršili kupovinu i prodaju kripto aktiva i derivata.
Pažljivo beležite datume, vrednost i učesnike u svakoj transakciji sa kripto aktivama i kripto derivatima. Ovo uključuje kupovinu, prodaju, razmenu ili bilo koju drugu promenu vlasništva.
» Istražite najbolje platforme za trgovanje kripto derivatima
Poreska prijava PPDG-3R u elektronskom obliku se podnosi na portalu ePorezi. Potrebno je da podnosilac prijave poseduje Kvalifikovani elektronski sertifikat ILI eID nalog odnosno ConsentID i sertifikat u klaudu
Imajte u vidu da je aplikacija ePorezi trenutno dostupna samo za Windows računare.
Čist račun, duga (digitalna) ljubav
Moramo uvek da napomenemo da je najbolje da se čitaoci savetuju sa poreskim stručnjakom, advokatom ili računovođom u vezi bilo kakvih nedoumica u vezi sa ovim propisima.
» Pročitajte više o usponu virtuelnog novca
Kada je reč o trgovini kriptovalutnim derivatima i kripto aktivima, poštovanje poreskih obaveza može doprineti ozbiljnijem prihvatanju ovih digitalnih sredstava u društvu. Transparentno izmirivanje poreza ukazuje na odgovornost korisnika i pomaže u izgradnji poverenja među regulatorima i širom zajednicom.
» Otkrijte najnovije kripto derivate koje treba da pratite u ovoj godini
Izvori:
- Zakon o porezu na dohodak građana (https://ww.paragraf.rs/propisi/zakon-o-porezu-na-dohodak-gradjana.html)
- Poreska uprava Srbije (https://www.purs.gov.rs/sr/fizicka-lica/pregled-propisa/zakoni/6842/zakon-o-digitalnoj-imovini.html)
- Poreska uprava Srbije (https://www.purs.gov.rs/sr/fizicka-lica/pregled-propisa/uputstva/4580/uputstvo-za-podnosenje-poreske-prijave-za-utvrdjivanje-poreza-na-kapitalne-dobitke-na-obrascu-ppdg--3r.html)
- Članak: Rudarenje kriptovaluta – šta je to? [4 razloga zašto je Srbija raj za rudarenje] (https://attorney.rs/rudarenje-kriptovaluta-u-srbiji/)
- Članak: Porez na kriptovalute (https://fincon.rs/porez-na-kriptovalute/)