Brent sirova nafta ili WTI nafta: Šta je najbolje za CFD trgovanje u 2025.?
Brent ili WTI: Saznajte koja vrsta sirove nafte vam donosi prednost u CFD trgovanju?


Ažurirano 30 oktobar, 2024.

Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što ne omogućava kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i ne treba ih smatrati savetima.
U protekloj godini, međunarodna tržišta sirove nafte se suočavaju sa novim talasom neizvesnosti, prvenstveno zbog nastavljenih geopolitičkih tenzija i stalnog uticaja sukoba u Ukrajini.
Pored toga, trgovci naftom pažljivo prate razgovore o mogućem uvođenju novog seta sankcija Rusiji, koja je i dalje drugi najveći svetski izvoznik sirove nafte, odmah iza Saudijske Arabije.
Pritisak na cene takođe pojačavaju i strateške odluke članova organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) o smanjenju proizvodnje, čime se dodatno podstiče volatilnost na tržištu.
Ova kombinacija faktora ponovo je dovela do značajnih razlika između cena Brenta, vodećeg evropskog standarda, i američkog West Texas Intermediate (WTI), sličnih onima iz aprila 2020.
» Trgujte brent i WTI CFD-ovima na intuitivnoj platformi za trgovanje
U čemu je razlika između Brent i WTI nafte?
Brent nafta se eksploatiše iz Severnog mora, a karakteriše je umereno niska gustina i nizak sadržaj sumpora. Ovo svojstvo je čini jako pogodnom za rafinaciju u gorivo. Cena Brenta često zavisi od globalnih, političkih i ekonomskih tenzija. Ova nafta utiče na onu proizvedenu u Evropi, Africi i na Bliskom istoku, stoga je smatraju globalnim pokazateljem cene ove sirovine.
S druge strane, West Texas Intermediate (WTI) dolazi uglavnom iz naftnih polja Teksasa i Oklahome u SAD-u. WTI nafta je još lakša od Brenta i ima manje sumpora, što rafinerijama dodatno olakšava posao. Cena ove nafte ima veći uticaj unutar SAD-a, i bolje odražava američke rezerve i proizvodnju.
Ako govorimo o ceni, razlika između Brenta i WTI-a često zavisi od troškova transporta, razlika u kvalitetu, i specifičnih regionalnih potražnji. Tokom poslednjih godina, cene nafte su oscilirale zbog pandemije i geopolitičkih tenzije poput sukoba u Ukrajini. OPEC je takođe odlučio da smanji proizvodnju u cilju da stabilizuje cene, što takođe doprinosi razlikama.
» Obrati pažnju na ovih 5 CFD-ova sirovina u 2025. godini
Kako početi trgovanje Brent i WTI CFD-ovima
1. Pronađi pouzdanog CFD brokera
Prvi korak je da odabereš brokera koji omogućava trgovinu WTI i Brent CFD-ovima. Kapital.rs je nudi stabilnu trgovačku platformu, tehničku podršku, obrazovne resurse i licenciran je od strane Komisije za hartije od vrednosti Republike Srbije.
Regulisani brokeri obavezni da se pridržavaju određenih zakona i pravila, što vam nudi dodatnu zaštitu za korisnike. Kada istražuješ brokere, obrati pažnju na uslove koje svaki od njih nudi, poput naknada, leveridža i korisničke podrške.
2. Registruj trgovački račun
Nakon što izabereš brokera, treba da registruješ nalog. Uglavnom ćeš morati da navedeš osnovne podatke, prođeš kroz verifikaciju i prihatiš uslove korišćenja platforme.
Nakon registracije, treba da preuzmeš odgovarajuću trgovačku platformu (desktop, mobilna aplikacija ili web verzija). Kapital.rs nudi MetaTrader 4 platformu, koja je vrlo popularna među CFD trgovcima zbog svojih alata za analizu i jednostavnog korisničkog interfejsa.
» Pogledaj prikaz naše mobile pro trader platforme
3. Uplati početni depozit
Za početak trgovanja, potrebno je da uplatiš sredstva na svoj račun. Većina brokera omogućava različite opcije plaćanja, uključujući bankovni transfer, kreditne i debitne kartice, kao i e-novčanike.
Pre nego što izvršiš uplatu, proverite minimalni iznos depozita koji broker zahteva. Takođe, obrati pažnju na naknade koje ti broker može naplatiti za određene metode uplate.
» Saznaj kako da uplatiš depozit preko Neteller-a
4. Izaberi instrument (WTI ili Brent) i otvori poziciju
Na platformi ćeš pronaći opcije za trgovanje WTI i Brent naftom. WTI je uglavnom referentna vrednost za američko tržište, dok Brent predstavlja globalno, posebno evropsko. Razlike u karakteristikama mogu učiniti WTI i Brent pogodnijim za različite strategije, u zavisnosti od kretanja globalnih cena i ekonomskih dešavanja.
U CFD trgovanju možeš da biraš između duge pozicije (long) ako očekuješ rast cena, ili kratke pozicije (short) ako misliš da će cena pasti. Prilikom otvaranja pozicije odlučuješ i o veličini investicije, tj. broju lotova kojima želiš da trguješ.
Zbog trenutnih dešavanja u svetu, kako ekonomskih tako i političkih, možda je i najbolja opcija staviti karte na Brent sirovu naftu. Ipak ona sačinjava ⅔ svetskog tržišta i samim tim diktira cenu jače nego konkurencija. Naravno, imaj u vidu da ekonomske, sociološke, a i političke okolnosti mogu lansirati cenu ove nafte u nebesa. Doduše, isto tako je mogu i vratiti nazad.
» Pogledaj našu dnevnu analizu tržišta nafte
5. Primeni leveredž (eng. leverage) i pazi na rizike
CFD-ovi ti omogućavaju trgovinu s leveridžom, što znači da možeš da kontrolišeš veću količinu sredstava nego što imaš na računu. Na primer, uz leveridž 10:1, sa samo $100 možeš da držiš poziciju od $1.000.
Leveridž ti takođe omogućava da zaradiš na sitnim promenama cena, ali uz značajan rizik, jer su i gubici pojačani proporcionalno. Na primer, ako koristiš odnos 10:1 da trguješ Brent sirovom naftom i cena poraste sa 80 na 85 dolara, tvoj profit može biti deset puta veći od stvarnog povećanja cene.
Međutim, isto tako može doći do ozbiljnih gubitaka ako cena padne sa 80 na 75 dolara, na primer. U slučaju leveridža od 10:1, tvoj gubitak može biti deset puta veći od stvarnog smanjenja cene.
Kada koristiš leveridž u trgovanju sirovom naftom, važno je pažljivo upravljati rizicima kao što su:
- Tržišni rizik: Cena nafte je podložna stalnim promenama zbog ponude i potražnje, ekonomskih izveštaja i geopolitičkih događaja. Na primer, svaki prekid u snabdevanju izazvan političkim sukobima ili prirodnim katastrofama može značajno promeniti situaciju.
- Politički i regulatorni rizik: Odluke vlada o uvozu/izvozu nafte ili o taksama na energente mogu brzo uticati na cenu nafte.
- Rizik likvidnosti: U određenim okolnostima može biti teško zatvoriti poziciju po željenoj ceni, posebno kada su cene izuzetno nestabilne
Jedna od čestih grešaka novih trgovaca je korišćenje visokog leveridža bez odgovarajućih zaštitnih mera. Evo par načina kako možeš da se zaštitiš:
- Stop-loss nalozi: Omogućavaju ti da automatski zatvoriš poziciju kada cena dostigne određeni nivo gubitka, što pomaže u zaštiti kapitala.
- Limit nalozi: Ovi nalozi ti pomažu da postaviš unapred određenu cenu po kojoj ćeš trgovati. Tako možeš lakše da kontrolišeš svoje ulaske i izlaske sa tržišta.
- Diversifikacija: Trgovanje različitim energentima ili korišćenje instrumenta poput ETF-ova ili fjučersa ti može pomoći da smanjiš rizik od volatilnosti na određenom tržištu.
- Take-profit nalozi: Korisni za zaključavanje profita kada cena dostigne željeni cilj.
» Pogledaj naš rečnik ključnih CFD termina i pripremi se za trgovanje
6. Primeni tehničku i fundamentalnu analizu
Kao što smo rekli, tržište nafte je vrlo volatilno, a cene WTI i Brent nafte zavise od brojnih faktora. Korišćenje tehničke analize (praćenje grafikona, uzoraka cena, indikatora poput RSI i MACD) ti može pomoći da predvidiš pravac kretanja cena.
Fundamentalna analiza, s druge strane, uključuje praćenje makroekonomskih događaja, kao što su politički konflikti, sezonske varijacije u potražnji, i ekonomske politike velikih proizvođača nafte.
7. Vežbaj na demo računu
Kapital.rs nudi demo račune gde možeš da trguješ bez rizika koristeći virtuelna sredstva. Demo račun ti omogućava vežbu u realnim tržišnim uslovima, tako da ga možeš iskoristiti da usavršiš svoje strategije pre nego što se baciš na stvarno trgovanje.
CFD trgovina u poređenju sa drugim investicionim opcijama za naftu
CFD-ovi pružaju fleksibilnost za trgovce koji žele da spekulišu o promenama cena sirove nafte bez fizičkog vlasništva nad naftom. Za razliku od fjučersa, CFD-ovi omogućavaju lakše otvaranje kratkih pozicija i jednostavnije trgovanje sa nižim kapitalom zahvaljujući leveridžu. Međutim, CFD-ovi su volatilniji i nose veći rizik od gubitka.
Fjučersi na sirovu naftu su ugovori za kupovinu ili prodaju nafte po unapred određenoj ceni u budućnosti. Iako su popularni među profesionalnim trgovcima i hedž fondovima, oni zahtevaju značajan kapital i posvećenost. Fjučersi su obično podložni striktnoj regulaciji i ugovoreni za razmenu na formalnim tržištima kao što su NYMEX ili ICE.
ETF-ovi (Exchange-traded funds) su još jedna opcija za trgovanje naftom i omogućavaju ti da poseduješ deo portfolija naftnih fjučersa ili deonica naftnih kompanija. Oni pružaju niži rizik i jednostavnu likvidnost, ali imaju niži potencijal za dobitak u poređenju s CFD-ovima. Uglavnom ih koriste dugoročni investitori koji žele indirektno izlaganje naftnoj berzi.
Svaki od ovih instrumenata ima svoje prednosti i mane, pa je važno da odabereš strategiju u skladu sa svojim ciljevima, tolerancijom na rizik i vremenskim horizontom ulaganja
» Informiši se detaljno o razlikama između CFD-ova i ETF-ova
Šta eksperti savetuju?
Hajde da prođemo kroz par saveta eksperata koje možete primeniti kada počnete trgovati ugovorima za razliku na sirovu naftu:
- Ne ulaži više nego što možeš priuštiti da izgubiš: Ona količina novca koju možete baciti a da vas ne to ne zaboli finansijski je količina koju treba da uložite.
- Stari uspeh deonice ili firme ne garantuje budući: Svako može da veže par dobrih odluka, ali to ne znači da ne može da se desi i loš scenario. Tako je i sa cenama nafte. Uzmi svaki bitan faktor u obzir pa tek onda uloži novac.
- Ko reskira, taj profitira: Jeste kliše ali je činjenica. Svakako, prvo moraš da izračunaš i odlučiš koliko možeš priuštiti da izgubiš a da ne napraviš značajnu štetu sebi. Samokontrola i disciplina su ključni faktori u trgovanju na bilo kojoj berzi.
» Istražite najveća nalazišta nafte u Srbiji
Osvojite tržište i profitirajte na promenama cena
CFD trgovanje kao takvo jeste prognoziranje. Uz to je ovakav finansijski derivat pod leveridžom što znači da profit jeste uvećan značajno kada pogodite tačno nešto, ali to znači i da gubitak može biti ozbiljniji ukoliko napravite grešku.
Nafta, uključujući i WTI i Brent, je sirovina koja je jako bitna svetskim centrima moći i samim tim je ovo privlačna opcija za trgovanje ali kao takva je podložna promenama. Imajte to u vidu pre nego što krenete u CFD trgovanje sirovom naftom.
Zato je Kapital.rs vaš najbolji saveznik u svetu CFD trgovanja! Naša platforma nudi obilje resursa, obrazovnih materijala i stručnu podršku koja će vam pomoći da usavršite svoje veštine i donesete informisane odluke. Pripremite se za profitabilnu avanturu, ali budite svesni rizika pre nego što zaronite u CFD trgovanje sirovom naftom.