Kako funkcioniše uvoz sirove nafte u Srbiji
Uvoz sirove nafte predstavlja bitan segment u razvoju ekonomije jedne zemlje, a u ovom tekstu objašnjavamo kako funkcioniše uvoz sirove nafte u Srbiji kao i koji je njen ekonomski i energetski značaj.


Objavljeno 8 maj, 2024.

Čak tri četvrtine zaliha nafte koje će Srbija potrošiti u 2024. godini dolaziće iz uvoza. Budući da je ova sirovina bukvalno gorivo privrede, važno je razumeti kako funkcioniše uvoz nafte.
Istorija uvoza i eksploatacije nafte u Srbiji je relativno kratka, ali burna. Takođe, ona pokazuje kako smo došli do toga da većinu nafte uvozimo, iako posedujemo bogata nalazišta, recimo u Vojvodini. Dinamika uvoza sirove nafte postavlja osnove za razumevanje ekonomije ove zemlje.
Napomena: Kapital RS pruža mogućnost trgovine kretanjem cena instrumenata putem CFD-ova, što NE OMOGUĆAVA kupovinu, prodaju, niti vlasništvo nad samim instrumentima. Sve informacije u ovom blogu su isključivo edukativnog i informativnog karaktera, i NE treba ih smatrati savetima.
Pregled uvoza sirove nafte u Srbiju
Tokom 90-ih, uvoz nafte i naftnih derivata u Srbiju bio je regulisan propisima o spoljnotrgovinskom poslovanju, koji je predviđao različita ograničenja (dozvole i kontigente).
Za vreme NATO bombardovanja 1999. godine, domaći kapaciteti rafinerija su pretrpeli velika oštećenja. Ovo je prisililo državu na potpunu liberalizaciju uvoza nafte i derivata.
Zbog visoke stope kriminala na liberalizovanom tržištu fosilnih goriva, Vlada Srbije je 2001. godine donela uredbu o posebnim uslovima za uvoz i preradu nafte. Uredba je omogućila naplatu fiskalnih obaveza i suzbijanje crnog tržišta.
Poslednjih 10 godina
U poslednjih 10 godina, domaća proizvodnja i uvoz nafte izgledaju ovako:
Može se videti da se kroz godine proizvodnja sirove nafte smanjivala, dok je uvoz rastao. Potrebe za sirovom naftom su u roku od deset godina porasle za oko 770 hiljada tona.
To znači da će se Srbija sve više oslanjati na uvoz sirove nafte, s obzirom da potrebe rastu dok domaća proizvodnja opada.
Uvoz nafte u Srbiji — Trenutno stanje
U Srbiju je 2022. uvezeno 3,234 miliona tona. Većina uvoza, oko 52%, dolazi iz Iraka, dok ostatak potiče iz Rusije i Azerbejdžana.
Porast udela ruske nafte u uvozu, sa 23% na 47%, posledica je uvođenja sankcija Rusiji od strane EU u maju 2022. godine. Ovo je rezultiralo intenzivnijim uvozom ruske nafte pre početka sankcija.
Ko može da uvozi naftu u Republici Srbiji
Naftu mogu da uvoze NIS, druga pravna lica i preduzetnici.
Treba imati u vidu da je NIS ključni igrač na tržištu nafte u Srbiji. Druga pravna lica i preduzetnici mogu uvoziti naftu samo ako imaju potpisan ugovor o preradi sa NIS-om. Takođe je neophodno da poseduju licencu za trgovinu naftom i njenim derivatima.
Proces uvoza sirove nafte
Nabavka i ugovori
Srbija obično obezbeđuje ugovore za uvoz sirove nafte putem međunarodnih tržišta nafte i direktnih pregovora s potencijalnim dobavljačima. Ovo podrazumeva identifikaciju potencijalnih dobavljača na osnovu:
- Pouzdanosti
- Kvaliteta nafte
- Konkurentnosti cena
Nakon odabira odgovarajućeg dobavljača, potpisuje se ugovor koji definiše sve dogovorene uslove uvoza, uključujući:
- Cenu
- Količinu
- Datum isporuke
- Ostale relevantne detalje
» Pogledaj 7 razloga da trguješ derivatima sirove nafte kroz CFD-ove.
Logistika i transport
Od osnivanja JP Transnafta, tj. od 2005. do kraja 2021. godine, ukupno je transportovano oko 49 miliona tona nafte.
Većina transporta nafte obavlja se naftovodom koji kreće iz jadranske luke Omišalj i prolazi kroz Sotin u Republici Hrvatskoj. U Srbiju ulazi kod Bačkog Novog Sela na Dunavu, i preko Novog Sada stiže do rafinerije u Pančevu.
Glavne deonice uvoza nafte u Srbiju
Deonica | Kapacitet (godišnje) |
---|---|
Sotin (HR) - Novi Sad | 9 miliona tona |
Novi Sad - Pančevo | 6 miliona tona |
Carina i takse
Uvoznik mora podneti carinsku deklaraciju koja sadrži detaljne informacije o uvezenoj sirovoj nafti, kao što su:
- Poreklo
- Količina
- Vrednost
- Ostale relevantne karakteristike
Srbija primenjuje određene carinske tarife na uvoz sirove nafte, koje se određuju prema carinskoj tarifnoj klasifikaciji. Ove tarife mogu varirati u zavisnosti od specifičnih karakteristika proizvoda i zemlje porekla.
Kvalitet i usaglašenost sa standardima
Prema Zakonu o energetici, nafta i derivati nafte koji se stavljaju na tržište moraju ispunjavati određene uslove.
Oni se utvrđuju propisima o:
- Kvalitetu
- Zaštiti životne sredine
- Zaštiti od požara i eksplozija
- Tehničkim i drugim propisima
Izazovi i rešenja
EU je uvela ograničenja na pomorski transport ruske sirove nafte od decembra 2022. godine, zajedno sa distribucijom naftnih proizvoda trećim zemljama od marta 2023. godine.
Naftna industrija Srbije kupovala je rusku naftu upravo zbog niske cene, a daljom preradom i njenim izvozom ostvarivala je velike profite.
Zahvaljujući jeftinoj ruskoj nafti, sektor sirove nafte je doprineo vrednosti bruto domaćeg proizvoda Srbije i stvaranju novih radnih mesta.
Zbog toga, odluka EU prestavlja izazov za energetsku sigurnost Srbije. Ona donosi i ekonomske posledice, jer utiče na konkurentnost industrije i ekonomsku stabilnost zemlje.
» Saznaj šta je sirova nafta i zašto je važna za investitore.
Naš odgovor
Zbog zabrane EU, Srbija je započela pregovore o izgradnji naftovoda koji će biti povezan sa naftovodom u Mađarskoj.
Ovo će omogućiti pristup sirovoj nafti transportovanoj isključivo kopnenim putem. Do tada će se sirova nafta nabavljati od drugih dobavljača na tržištu.
Značaj izgradnje naftovoda sa Mađarskom
- Širenje mreže snabdevanja
- Smanjivanje zavisnosti od jednog izvora
- Poboljšanje pouzdanosti snabdevanja
- Unapređivanje energetske sigurnosti
- Podsticanje ekonomskog rasta
- Razvoj energetske infrastrukture regiona
Uticaj sirove nafte na životnu sredinu
Tokom 2021. godine, NIS je doprineo sa oko 2,7% od ukupnih emisija u zemlji, što nije beznačajno.
U naftno-gasnoj industriji, posebno u NIS-u, direktne emisije gasova staklene bašte dominiraju, čineći preko 80% ukupnih emisija.
Ovo se odnosi na emisije koje proizilaze iz proizvodnje, prerade i prometa. Indirektne emisije, poput električne i toplotne energije, su manje zastupljene.
» Otkrivamo šta su Brent sirova nafta i WTI nafta, i koja je bolja za CFD trgovanje.
Energetska perspektiva Srbije
Uvoz sirove nafte u Srbiju je složen proces od suštinskog značaja za ekonomiju i energetski sektor zemlje.
Izazovi poput ograničenja uvoza ruske nafte od strane EU su pitanja na koja država mora da odgovori. Projekti kao što je povezivanje sa naftovodom u Mađarskoj predstavljaju korake ka diversifikaciji izvora i jačanju energetske sigurnosti.
Ukoliko želiš dublji uvid u energetski sektor Srbije i mogućnosti trgovine CFD-ovima naftnih derivata Kapital RS pruža dodatne materijale za obrazovanje, dnevne analize CFD-ova i više opcija za trgovanje.