
Tehnička analiza podrazumeva tri glavne tačke:
- Fundamentalni događaji su već ugrađeni u cenu
- Istorija se obično ponavlja. Pronađite ono što se događalo u prošlosti i projektujte to na budućnost.
- Trendovi su ključ – utvrdite da li se instrument kreće u trendu, a zatim ga sledite. Obično postoje tri varijante: naviše, naniže ili bočno. Jednom kada je tip trenda ustanovljen, polazna tačka za početak trgovanja je izabrana.
Tokom godina razni matematički proračuni su primenjivani na tržišne cene i obim trgovanja. Ove proračuni (poznati i kao studije) pomažu tehničkim analitičarima da se fokusiraju na identifikovanje trendova i ulazne i izlazne nivoe cena.
Kao i kod svih analiza, disciplina je najvažniji aspekt ove studije. Ako vaše studije pokazuju da se nešto dešava, onda sledite vaše studije – ne dozvolite da tržište promeni vaš plan. Ako ste pogrešili, onda ste pogrešili, ali se držite plana svoje igre. (Vidi Tehnički Saveti za Trgovanje i Vodič za Trgovanje sa korisnim savetima za trgovinu).
TIPOVI GRAFIKONA
Postoje tri glavne vrste grafikona: linijski, ”stubić ili palica” grafikon i grafikon u obliku sveće.
-
Linijski grafikoni su najosnovniji i jednostavno povezuju jedan period cene zatvaranja sa drugim.
-
Stubić ili palica grafikon daje više detalja nego linijski grafikoni tako da je svaki period predstavljen jednim stubićem (palicom). Palica ne pokazuje samo kretanje cena iz jednog perioda u sledeći, nego i kretanje cena unutar istog perioda.
-
Grafikoni u obliku sveće. Oni su vrlo slični palica grafikonima, osim što boja tela pruža posmatraču više detalja na prvi pogled. Svaki period je sastavljen od jedne sveće, a ona se sastoji od tela i fitilja na oba kraja. Telo sveće je obojeno (obično crvenom i plavom, ili crvenom i zelenom bojom). Fitilj predstavlja najviši i najniži nivo određenog perioda, dok telo predstavlja cene na otvaranju i zatvaranju. Boja nam omogućava da znamo da li je cena porasla ili pala u tom periodu. Ako je telo sveće crveno onda gornji deo tela sveće predstavlja cenu na otvaranju, a donji deo, cenu na zatvaranju. Zelena ili plava boja sveće bi predstavljala suprotno – gornji deo tela sveće bi bio cena na zatvaranju, a donji deo tela bila bi cena na otvaranju.

PRONAĐITE NIVOE PODRŠKE I OTPORA
Pronađite nivoe podrške i otpora. Kao što je već pomenuto, kada želite da kupite instrument, najbolje je da ga kupite blizu nivoa podrške. Nivo podrške se obično nalazi na nivou najniže cene prethodne reakcije. Koristeći istu logiku, najbolje mesto za prodaju instrumenta će biti blizu nivoa otpora. Nivo otpora je obično prethodni vrh. Pošto je vrh otpora probijen, on će obično obezbediti podršku na narednom povlačenju. Drugim rečima, stari najviši nivo postaje novi najniži nivo. Na isti način, kada je nivo podrške je probijen, to će obično proizvesti prodaju na narednim oporavku. Stari najniži nivo tada postaje novi najviši nivo.
Nivo podrške: Kupujete sa očekivanjem da će cena ili kurs porasti.
Nivo otpora: Prodajete sa očekivanjem da će cena ili kurs pasti.

EUR/USD gornja linija pokazuje otpor a donja podršku.
LINIJE TRENDA
Linije trenda su jedan od najjednostavnijih i najefikasnijih grafičkih alata. Prave linije povezuju dve tačke na grafikonu. Linije rastućeg trenda spajaju dva uzastopne niske tačke, a linije opadajućeg tenda povezuju dva uzastopna vrha. Cene će se često povući na trend linije pre nego što će nastaviti njihov trend. Probijanje linije trenda često signalizira promene u trendu. Što je duže trend linija na snazi, a više puta je bila testirana (što znači dotaknuta, ali ne probijena), postaje značajnija. Trend linija postaje punovažna, ukoliko se dodirne najmanje tri puta.
Glava i Ramena
Oblik ovog trenda podseća na ljudsku figuru glave i ramena, pa zato i takav naziv. Kada se prepozna, ovaj trend ima veliku verovatnoću da se ostvari. Obično se pojavljuje na kraju uzlaznog ili silaznog trenda i ima tendenciju da mu oba „ramena“ budu simetrična.

VRSTE NALOGA
TEHNIČKI INDIKATORI
- Moving Avarege (Pokretni Proseci)
- MACD (MovingAverageConvergence/Divergence) Indeks konvergencije i divergencije pokretnih proseka
- Commodity Channel Index (CCI)
- Relative Strength Index (RSI) (Indeks relativne snage)
- Bollinger Band (Bollinger Band)
- Momentum (Indikator Brzine Kretanja)
- Volume (Obim)
- Stochastički Indikator
Ostali Indikatori
- Williams’ Percent Range
- Standard Deviation (Volatility)
- Accelarator Oscillator
- ADX (Average Directional Movement Index)
- Average True Range (ATR)
- Envelopes
- Fractals
- Parabolic Sar
- Bears Power
- Bulls Power
- Alligator
- DeMarker
- Gator
FIBONAČIJEVI BROJEVI
“Fibonacci”
Iako Fibonači spada u kategoriju svih ostalih indikatora o njemu se uvek govori zasebno. Da bismo uspeli na finansijskom tržištu najvažnije je razumeti karakteristike ovog indikatora.
Fibonačijevi brojevi predstavljaju niz brojeva, koji ukazuju na promene u trendovima na osnova prethodnih vrhova ili padova. Nakon značajne promene cene, desiće se da cene često ponovo zadrže originalni pravac. Kada se cene povrate, nivoi podrške i otpora često su na samom ili blizu Fibonačijevih nivoa. Na tržištu valuta, najčešće korišćen niz pokazatelja je: 23.6%, 38.2%, 50% i 61,8%. Fibonači brojevi i nivoi su izvučeni spajanjem linije trenda od značajno visokih tačaka do značajno niskih tačaka. Pullback ili povlačenje jednostavno predstavlja korekciju u trendu, a ne kraj trenda. Najznačajniji pullbacks su nivo 38.2% i 61,8%.
FIBONAČIJEVI NIVOI (FIBONACCI RETRACEMENT)
Najčešće korišćen metod u tehničkoj analizi su Fibonačijevi nivoi. Ovim metodom tehničke analize dobijaju se linije nivoa i podrške. Ovaj metod je naročito dobar u određivanju kratkotrajnih nivoa podrške i otpora. Međutim, ima nešto manje uspeha na srednji i na duži rok. Osnovna logika iza ovog metoda je moguće otkrivanje promena trenda na vrhu i na dnu svakog nivoa koji su određeni Fibonačijevim koeficijentima.

FIBONAČIJEVA LEPEZA
Drugi način primene Fibonačijevih nivoa je Fibonačijeva lepeza. I kod ovog metoda tehničke analize je bitno identifikovati gornju i donju tačku. Specifičnost ovakvog povezivanja gornje i donje tačke je u tome što se iz jedne gornje tačke pod uglom šire tri linije, a ne sedam. Linija na dnu, koja predstavlja 38,2% Fibonačijev nivo, prolazi kroz donju tačku, a iznad nje se povlači linija na 50,0% i na 61,8%.
